€ 8.000 bruto is netto ongeveer € 5.079 per maand in 2026. Het verschil van € 2.921 is loonheffing: belasting plus premies volksverzekeringen, verminderd met de heffingskortingen. Inclusief vakantiegeld kom je op € 64.330 netto per jaar.
De berekening gaat uit van een werknemer jonger dan de AOW-leeftijd, met loonheffingskorting bij deze werkgever, zonder pensioenpremie en zonder 13e maand. Verderop zie je wat pensioen, een 13e maand of de 30%-regeling met je netto doen.
Loonstrook bij € 8.000 bruto: van bruto naar netto
Hieronder elk onderdeel van de berekening, per maand en per jaar. Werknemerspremies voor WW en WIA betaal je niet meer zelf: die en de Zvw-bijdrage (6,10%) komen voor rekening van je werkgever. Het vakantiegeld is hier over het jaar uitgesmeerd; op je maandstrook staat € 5.079 netto.
| Loonstrook | Per maand | Per jaar |
|---|---|---|
| Brutosalaris | € 8.000 | € 96.000 |
| Vakantietoeslag 8% (reservering, uitbetaling in mei/juni) | € 640 | € 7.680 |
| = Loon voor de loonheffing | € 8.640 | € 103.680 |
| Belasting + premies volksverzekeringen (vóór kortingen) | −€ 3.438 | −€ 41.254 |
| + Algemene heffingskorting | € 0 | € 0 |
| + Arbeidskorting | € 159 | € 1.903 |
| = Loonheffing totaal | −€ 3.279 | −€ 39.350 |
| Netto (gemiddeld incl. vakantiegeld) | € 5.361 | € 64.330 |
Hoeveel loonheffing betaal je met € 8.000 bruto?
Je werkgever houdt maandelijks loonheffing in: dat is loonbelasting plus de premies voor de volksverzekeringen (AOW, Anw en Wlz). Voor een jaarloon van € 103.680 komt die heffing vóór kortingen uit op € 41.254, waarvan € 10.751 premies volksverzekeringen. Daarna gaan er twee heffingskortingen af: de algemene heffingskorting van € 0 (het maximum van € 3.115 min 6,398% van je inkomen boven € 29.736) en de arbeidskorting van € 1.903. Netto betaal je zo € 39.350 per jaar, 38,0% van je brutoloon.
Belangrijker voor een loonsverhoging is je marginale tarief: 49,50% toptarief, plus 6,51% afbouw van de arbeidskorting. Samen is dat ongeveer 56,0%, dus van € 100 bruto opslag per maand houd je zo'n € 44 netto over. Dat je door de afbouw van de heffingskortingen marginaal meer dan de helft van een loonsverhoging inlevert, verrast veel mensen: dit wordt ook wel de “verborgen schijf” genoemd.
Belastingschijven box 1 in 2026 (jonger dan AOW-leeftijd)
| Belastbaar jaarinkomen | Tarief 2026 | Waarvan premies AOW/Anw/Wlz |
|---|---|---|
| tot € 38.883 | 35,75% | 27,65% |
| € 38.883 – € 78.426 | 37,56% | — |
| meer dan € 78.426 ◀ jouw inkomen | 49,50% | — |
De loonheffing per maand wordt berekend met de witte maandtabel van de Belastingdienst: je maandloon wordt omgerekend naar een jaarloon, de tarieven en kortingen worden toegepast en het resultaat door twaalf gedeeld. Daardoor kan je strook een paar euro afwijken van deze berekening.
Vakantiegeld en 13e maand bij € 8.000 bruto
Het vakantiegeld is wettelijk minimaal 8% van je brutoloon (alleen bij salarissen boven drie keer het minimumloon mag daarvan worden afgeweken). Je bouwt het elke maand op en krijgt het meestal in mei of juni in één keer: € 7.680 bruto. Op die uitbetaling past de werkgever het bijzonder tarief toe, dat ongeveer gelijk is aan je marginale tarief. Daarom is het netto vakantiegeld relatief laag: € 3.378, 44% van het brutobedrag, tegen 63% bij je gewone salaris.
Krijg je ook een 13e maand? Dat hangt af van je cao of arbeidscontract; de wet verplicht het niet. Met € 8.000 extra bruto in december houd je € 3.519 netto over, waardoor je jaarnetto stijgt naar € 67.849.
| Uitbetaling | Bruto | Netto | Netto % |
|---|---|---|---|
| Maandsalaris (12×) | € 8.000 | € 5.079 | 63,5% |
| Vakantiegeld 8% (1× per jaar) | € 7.680 | € 3.378 | 44,0% |
| 13e maand (optioneel, 1×) | € 8.000 | € 3.519 | 44,0% |
| Totaal per jaar zonder 13e maand | € 103.680 | € 64.330 | 62,0% |
| Totaal per jaar mét 13e maand | € 111.680 | € 67.849 | 60,8% |
Netto met pensioenpremie (voorbeeld 7%)
De meeste werknemers in Nederland bouwen pensioen op via hun werkgever. Je eigen premie gaat vóór belasting van je loon af. In dit voorbeeld betaal je 7% over je pensioengrondslag (jaarloon min een franchise van € 19.172): € 5.916 per jaar, € 456 per maand. Omdat je daardoor minder loonheffing betaalt, daalt je netto maar met € 201 per maand: de fiscus betaalt als het ware 56% van je premie mee.
| Zonder pensioen | Met 7% pensioenpremie | |
|---|---|---|
| Pensioenpremie per maand | € 0 | € 456 |
| Loonheffing per maand | € 2.921 | € 2.665 |
| Netto per maand | € 5.079 | € 4.878 |
| Netto per jaar | € 64.330 | € 61.727 |
Met of zonder loonheffingskorting
De loonheffingskorting is het doorgeven van de heffingskortingen via je salaris. Je mag haar maar bij één werkgever of uitkeringsinstantie laten toepassen, meestal bij je hoogste inkomen. Zonder loonheffingskorting houdt de werkgever geen rekening met de kortingen en betaal je € 3.121 loonheffing per maand in plaats van € 2.921: je netto daalt naar € 4.879.
Dat geld ben je niet kwijt: als dit je enige inkomen is, krijg je via de aangifte inkomstenbelasting (of een voorlopige aanslag) ongeveer € 1.903 per jaar terug. Controleer na een baanwissel of je de korting niet bij twee werkgevers tegelijk hebt aangezet; dan moet je achteraf bijbetalen.
| Met loonheffingskorting | Zonder | |
|---|---|---|
| Loonheffing per maand | € 2.921 | € 3.121 |
| Netto per maand | € 5.079 | € 4.879 |
| Terug via aangifte (indien enig inkomen) | — | € 1.903 |
30%-regeling voor expats bij € 8.000 bruto
Kom je als kennismigrant naar Nederland, dan kan je werkgever met de expatregeling (30%-regeling) 30% van je loon als onbelaste vergoeding uitbetalen. Met € 8.000 bruto per maand ligt je belastbaar loon (70% = € 72.576 per jaar) boven de salarisnorm van € 48.013 voor 2026, dus je voldoet aan het salariscriterium. Je netto stijgt dan naar € 6.372 per maand, € 1.292 meer dan zonder regeling.
Vanaf 2027 wordt de vrije vergoeding verlaagd naar 27% (wie de regeling al vóór 2024 had, houdt 30% voor de resterende looptijd). Met dezelfde bruto zou je netto dan ongeveer € 6.251 zijn, bij gelijkblijvende tarieven van 2026. De salarisnorm gaat in 2027 ook omhoog.
Is € 8.000 bruto een goed salaris? Vergelijking met modaal
Het modaal inkomen is volgens het CPB in 2026 ongeveer € 48.000 bruto per jaar inclusief vakantiegeld, omgerekend zo'n € 3.704 bruto per maand. Met € 8.000 zit je boven modaal (116% hoger). Ten opzichte van het minimumloon bij 40 uur (€ 2.598) verdien je 3,1 keer zoveel.
Omgerekend naar een uurloon is € 8.000 per maand € 46,15 per uur bij 40 uur of € 51,28 bij 36 uur. Het CBS meldt voor 2024 een gemiddeld bruto uurloon van € 30,32 voor mannen en € 27,15 voor vrouwen (exclusief vakantiegeld en bijzondere beloningen). Zelfs bij 36 uur ligt jouw uurloon daar boven.
Hoeveel dagen werk je voor de Belastingdienst?
Netto salaris rond € 8.000 bruto
Vergeleken met € 7.500 bruto houd je € 220 per maand meer over.
Tips: meer netto overhouden van € 8.000
- Boven € 78.426 betaal je 49,50% en wordt de arbeidskorting nog verder afgebouwd: je marginale druk is 56%.
- Aftrekposten zoals hypotheekrente leveren in de hoogste schijf maximaal 37,56% op, niet 49,50%.
- Met de 30%-regeling (2026) houd je bij dit salaris € 1.292 per maand meer over; vanaf 2027 daalt de vrije vergoeding naar 27%.
- Overleg met je werkgever over extra pensioenopbouw: je premie gaat af tegen je hoogste tarief.
Veelgestelde vragen
Hoeveel is € 8.000 bruto netto per maand in 2026?
Ongeveer € 5.079 netto per maand, met loonheffingskorting en zonder pensioenpremie. Inclusief € 3.378 netto vakantiegeld is dat € 64.330 netto per jaar.
Hoeveel loonheffing betaal je bij € 8.000 bruto?
Ongeveer € 2.921 per maand. Vóór heffingskortingen is de belasting en premie € 41.254 per jaar; de algemene heffingskorting (€ 0) en arbeidskorting (€ 1.903) verlagen dat naar € 39.350.
Wat is netto vakantiegeld bij € 8.000 bruto per maand?
Het bruto vakantiegeld (8%) is € 7.680. Na inhouding volgens het bijzonder tarief houd je ongeveer € 3.378 netto over.
Wat is mijn netto zonder loonheffingskorting?
Dan houd je € 4.879 per maand over. Is dit je enige inkomen, dan krijg je via de aangifte inkomstenbelasting ongeveer € 1.903 per jaar terug.
Hoeveel netto met 7% pensioenpremie?
Met 7% werknemerspremie over jaarloon min franchise (voorbeeld) wordt je netto € 4.878 per maand: € 201 minder, terwijl je € 456 premie betaalt.
Is € 8.000 bruto per maand een goed salaris?
Het CPB raamt het modaal inkomen voor 2026 op ongeveer € 48.000 per jaar inclusief vakantiegeld (circa € 3.704 per maand). € 8.000 ligt boven modaal (116% hoger). Het uurloon is € 46,15 bij 40 uur.
Gerelateerde artikelen
Bronnen en uitgangspunten
- Belastingdienst, tarieven en heffingskortingen 2026: box 1 35,75% tot € 38.883, 37,56% tot € 78.426, daarboven 49,50%; algemene heffingskorting max. € 3.115 (afbouw 6,398% vanaf € 29.736); arbeidskorting max. € 5.685.
- Premies volksverzekeringen 2026: AOW 17,90%, Anw 0,10%, Wlz 9,65% (samen 27,65%, inbegrepen in het tarief van de eerste schijf).
- Rijksoverheid: wettelijk minimumloon 21+ € 14,71 per uur (1 januari 2026) en € 14,99 per uur (1 juli 2026).
- Belastingdienst: expatregeling (30%-regeling) 2026: 30%, salarisnorm € 48.013 (jonger dan 30 met master € 36.497), maximum € 262.000; vanaf 2027 27%.
- CPB: modaal inkomen 2026 circa € 48.000 bruto per jaar inclusief vakantiegeld. CBS: gemiddeld bruto uurloon 2024 mannen € 30,32, vrouwen € 27,15.
- Pensioen: voorbeeld met 7% werknemersdeel over (jaarloon − franchise € 19.172, fiscaal minimum 2026); jouw pensioenfonds hanteert eigen percentages en franchise.