Wie € 2.800 bruto per maand verdient, krijgt in 2026 zo'n € 2.492 netto op de rekening. Tel je het vakantiegeld van 8% mee (€ 1.607 netto), dan is dat € 31.514 netto per jaar, gemiddeld € 2.626 per maand.
De berekening gaat uit van een werknemer jonger dan de AOW-leeftijd, met loonheffingskorting bij deze werkgever, zonder pensioenpremie en zonder 13e maand. Verderop zie je wat pensioen, een 13e maand of de 30%-regeling met je netto doen.
Wat houd je over van € 2.800 bruto? De berekening
Zo ziet je loonstrook er in 2026 ongeveer uit. Werknemerspremies voor WW en WIA betaal je niet meer zelf: die en de Zvw-bijdrage (6,10%) komen voor rekening van je werkgever. Het vakantiegeld is hier over het jaar uitgesmeerd; op je maandstrook staat € 2.492 netto.
| Loonstrook | Per maand | Per jaar |
|---|---|---|
| Brutosalaris | € 2.800 | € 33.600 |
| Vakantietoeslag 8% (reservering, uitbetaling in mei/juni) | € 224 | € 2.688 |
| = Loon voor de loonheffing | € 3.024 | € 36.288 |
| Belasting + premies volksverzekeringen (vóór kortingen) | −€ 1.081 | −€ 12.973 |
| + Algemene heffingskorting | € 225 | € 2.696 |
| + Arbeidskorting | € 459 | € 5.504 |
| = Loonheffing totaal | −€ 398 | −€ 4.774 |
| Netto (gemiddeld incl. vakantiegeld) | € 2.626 | € 31.514 |
Belastingschijven 2026: welk tarief betaal je?
Je werkgever houdt maandelijks loonheffing in: dat is loonbelasting plus de premies voor de volksverzekeringen (AOW, Anw en Wlz). Voor een jaarloon van € 36.288 komt die heffing vóór kortingen uit op € 12.973, waarvan € 10.034 premies volksverzekeringen. Daarna gaan er twee heffingskortingen af: de algemene heffingskorting van € 2.696 (het maximum van € 3.115 min 6,398% van je inkomen boven € 29.736) en de arbeidskorting van € 5.504. Netto betaal je zo € 4.774 per jaar, 13,2% van je brutoloon.
Let bij onderhandelen vooral op het marginale tarief: 35,75% belasting en premies, plus 6,398% afbouw van de algemene heffingskorting, min 1,95% extra arbeidskorting. Samen is dat ongeveer 40,2%, dus van € 100 bruto opslag per maand houd je zo'n € 60 netto over.
Belastingschijven box 1 in 2026 (jonger dan AOW-leeftijd)
| Belastbaar jaarinkomen | Tarief 2026 | Waarvan premies AOW/Anw/Wlz |
|---|---|---|
| tot € 38.883 ◀ jouw inkomen | 35,75% | 27,65% |
| € 38.883 – € 78.426 | 37,56% | — |
| meer dan € 78.426 | 49,50% | — |
De loonheffing per maand wordt berekend met de witte maandtabel van de Belastingdienst: je maandloon wordt omgerekend naar een jaarloon, de tarieven en kortingen worden toegepast en het resultaat door twaalf gedeeld. Daardoor kan je strook een paar euro afwijken van deze berekening.
Wat krijg je netto in mei en december?
Het vakantiegeld is wettelijk minimaal 8% van je brutoloon (alleen bij salarissen boven drie keer het minimumloon mag daarvan worden afgeweken). Je bouwt het elke maand op en krijgt het meestal in mei of juni in één keer: € 2.688 bruto. Op die uitbetaling past de werkgever het bijzonder tarief toe, dat ongeveer gelijk is aan je marginale tarief. Daarom is het netto vakantiegeld relatief laag: € 1.607, 60% van het brutobedrag, tegen 89% bij je gewone salaris.
Een 13e maand of eindejaarsuitkering is niet wettelijk verplicht maar staat in veel cao's. Met € 2.800 extra bruto in december houd je € 1.671 netto over, waardoor je jaarnetto stijgt naar € 33.185.
| Uitbetaling | Bruto | Netto | Netto % |
|---|---|---|---|
| Maandsalaris (12×) | € 2.800 | € 2.492 | 89,0% |
| Vakantiegeld 8% (1× per jaar) | € 2.688 | € 1.607 | 59,8% |
| 13e maand (optioneel, 1×) | € 2.800 | € 1.671 | 59,7% |
| Totaal per jaar zonder 13e maand | € 36.288 | € 31.514 | 86,8% |
| Totaal per jaar mét 13e maand | € 39.088 | € 33.185 | 84,9% |
Netto met pensioenpremie (voorbeeld 7%)
De meeste werknemers in Nederland bouwen pensioen op via hun werkgever. Je eigen premie gaat vóór belasting van je loon af. In dit voorbeeld betaal je 7% over je pensioengrondslag (jaarloon min een franchise van € 19.172): € 1.198 per jaar, € 92 per maand. Omdat je daardoor minder loonheffing betaalt, daalt je netto maar met € 55 per maand: de fiscus betaalt als het ware 40% van je premie mee.
| Zonder pensioen | Met 7% pensioenpremie | |
|---|---|---|
| Pensioenpremie per maand | € 0 | € 92 |
| Loonheffing per maand | € 308 | € 271 |
| Netto per maand | € 2.492 | € 2.437 |
| Netto per jaar | € 31.514 | € 30.798 |
Met of zonder loonheffingskorting
De loonheffingskorting is het doorgeven van de heffingskortingen via je salaris. Je mag haar maar bij één werkgever of uitkeringsinstantie laten toepassen, meestal bij je hoogste inkomen. Zonder loonheffingskorting houdt de werkgever geen rekening met de kortingen en betaal je € 1.001 loonheffing per maand in plaats van € 308: je netto daalt naar € 1.799.
Dat geld ben je niet kwijt: als dit je enige inkomen is, krijg je via de aangifte inkomstenbelasting (of een voorlopige aanslag) ongeveer € 8.199 per jaar terug. Werk je ergens als bijbaan naast je hoofdbaan? Dan staat de korting daar meestal uit.
| Met loonheffingskorting | Zonder | |
|---|---|---|
| Loonheffing per maand | € 308 | € 1.001 |
| Netto per maand | € 2.492 | € 1.799 |
| Terug via aangifte (indien enig inkomen) | — | € 8.199 |
30%-regeling voor expats bij € 2.800 bruto
Voor expats geldt de 30%-regeling, maar alleen boven een salarisnorm: in 2026 moet het belastbare loon (70% van het totaal) minstens € 48.013 zijn, of € 36.497 voor wie jonger is dan 30 en een master heeft. Omgerekend is dat een brutosalaris vanaf ongeveer € 5.292 per maand (jonger dan 30 met master: € 4.023), inclusief 8% vakantiegeld. Met € 2.800 bruto kom je daar niet aan, dus deze regeling speelt bij dit salaris geen rol. Ter informatie: vanaf 2027 wordt het percentage 27%.
Is € 2.800 bruto een goed salaris? Vergelijking met modaal
Het modaal inkomen is volgens het CPB in 2026 ongeveer € 48.000 bruto per jaar inclusief vakantiegeld, omgerekend zo'n € 3.704 bruto per maand. Met € 2.800 zit je onder modaal (24% lager). Ten opzichte van het minimumloon bij 40 uur (€ 2.598) verdien je 1,1 keer zoveel.
Omgerekend naar een uurloon is € 2.800 per maand € 16,15 per uur bij 40 uur of € 17,95 bij 36 uur. Het CBS meldt voor 2024 een gemiddeld bruto uurloon van € 30,32 voor mannen en € 27,15 voor vrouwen (exclusief vakantiegeld en bijzondere beloningen). Je uurloon ligt dus onder beide gemiddelden; houd er rekening mee dat gemiddelden door hoge salarissen omhoog worden getrokken.
Hoeveel dagen werk je voor de Belastingdienst?
Netto salaris rond € 2.800 bruto
Ga je van € 2.800 naar € 2.900 bruto, dan stijgt je netto met € 60 per maand: 60% van de bruto stap. Vergeleken met € 2.700 bruto houd je € 60 per maand meer over.
Tips: meer netto overhouden van € 2.800
- Je zit in het gebied waar de algemene heffingskorting wordt afgebouwd: van een loonsverhoging houd je 60% netto over, niet de 89% van je gemiddelde.
- Gebruik de werkkostenregeling: vraag of je werkgever een fiets, opleiding of thuiswerkvergoeding onbelast kan vergoeden.
- Kijk of je nog recht hebt op zorgtoeslag en controleer in de aangifte aftrekposten zoals giften of specifieke zorgkosten.
- Bespreek pensioenopbouw: premie gaat vóór belasting af, dus elke euro premie kost je minder dan een euro netto.
Veelgestelde vragen
Hoeveel is € 2.800 bruto netto per maand in 2026?
Ongeveer € 2.492 netto per maand, met loonheffingskorting en zonder pensioenpremie. Inclusief € 1.607 netto vakantiegeld is dat € 31.514 netto per jaar.
Hoeveel loonheffing betaal je bij € 2.800 bruto?
Ongeveer € 308 per maand. Vóór heffingskortingen is de belasting en premie € 12.973 per jaar; de algemene heffingskorting (€ 2.696) en arbeidskorting (€ 5.504) verlagen dat naar € 4.774.
Wat is netto vakantiegeld bij € 2.800 bruto per maand?
Het bruto vakantiegeld (8%) is € 2.688. Na inhouding volgens het bijzonder tarief houd je ongeveer € 1.607 netto over.
Wat is mijn netto zonder loonheffingskorting?
Dan houd je € 1.799 per maand over. Is dit je enige inkomen, dan krijg je via de aangifte inkomstenbelasting ongeveer € 8.199 per jaar terug.
Hoeveel netto met 7% pensioenpremie?
Met 7% werknemerspremie over jaarloon min franchise (voorbeeld) wordt je netto € 2.437 per maand: € 55 minder, terwijl je € 92 premie betaalt.
Is € 2.800 bruto per maand een goed salaris?
Het CPB raamt het modaal inkomen voor 2026 op ongeveer € 48.000 per jaar inclusief vakantiegeld (circa € 3.704 per maand). € 2.800 ligt onder modaal (24% lager). Het uurloon is € 16,15 bij 40 uur.
Gerelateerde artikelen
Bronnen en uitgangspunten
- Belastingdienst, tarieven en heffingskortingen 2026: box 1 35,75% tot € 38.883, 37,56% tot € 78.426, daarboven 49,50%; algemene heffingskorting max. € 3.115 (afbouw 6,398% vanaf € 29.736); arbeidskorting max. € 5.685.
- Premies volksverzekeringen 2026: AOW 17,90%, Anw 0,10%, Wlz 9,65% (samen 27,65%, inbegrepen in het tarief van de eerste schijf).
- Rijksoverheid: wettelijk minimumloon 21+ € 14,71 per uur (1 januari 2026) en € 14,99 per uur (1 juli 2026).
- Belastingdienst: expatregeling (30%-regeling) 2026: 30%, salarisnorm € 48.013 (jonger dan 30 met master € 36.497), maximum € 262.000; vanaf 2027 27%.
- CPB: modaal inkomen 2026 circa € 48.000 bruto per jaar inclusief vakantiegeld. CBS: gemiddeld bruto uurloon 2024 mannen € 30,32, vrouwen € 27,15.
- Pensioen: voorbeeld met 7% werknemersdeel over (jaarloon − franchise € 19.172, fiscaal minimum 2026); jouw pensioenfonds hanteert eigen percentages en franchise.